32bit Kurucu Ortağı Ali Mutlu: “Öğrenebilen ve öngörebilen yapay zeka çözümleri geliştiriyoruz.”

32bit Kurucu Ortağı, Sayın Ali Mutlu, IDC Türkiye Danışma Kurulu Üyesi olarak “IDC Türkiye Dijital Dönüşümün Liderleri 2021” kitabında yer aldı. IDC’nin Ali Mutlu röportajının tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

32bit Genel Müdür’ü Ali Afif Mutlu dijital dönüşümde yaşanan ivmenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylüyor.

Dijital dönüşüm kurumunuz ve sektörünüz için ne ifade ediyor?

32bit olarak 1988 yılından beri dijital dönüşüm alanında hizmet vermekteyiz. Özellikle iş süreçlerinin dijitalleştirilmesi, doküman yönetim sistemleri, robotik süreç otomasyonu, OCR, yapay zeka ve entegrasyon konularında sektöründe lider firmalarda bugüne kadar çok sayıda başarılı proje hayata geçirdik.

Pandemi sonrası kurumlar dijital dönüşümlerini hızlandırmak için ciddi adımlar attı, birçoğu da zorunda kaldı. Bu girişimler IT sektörüne hız kazandırdı. Evden ve hibrit çalışmanın yaygınlaşması yeni dijitalleşme ihtiyaçları doğurdu. Bu ihtiyaçların karşılanması ile kolaylaşan ve gelişen çalışma hayatında, dijital dönüşümün ne kadar kritik bir yer edindiği de hatırlanmış oldu.

Pandemiyle başlayan bu ivmenin aynı şekilde önümüzdeki yıllarda da hız kesmeden devam edeceğini görüyoruz. 32bit olarak hızla gelişen yeni teknolojilere adapte olup, müşterilerimize en iyi çözümleri sunabilmek için aralıksız çalışıyoruz.

Pandemi ile beraber müşterilerin değişen beklentilerine hızlı cevap verebilmek adına kurumsal esnekliğinizi ve çevikliğinizi nasıl artırmaya çalışıyorsunuz?

Pandemiyle beraber müşterilerimiz uzaktan çalışmayı bir kültür edinmek zorunda kaldı. Biz 32bit olarak bu çalışma metodolojisine en hızlı ayak uyduran firmalardan bir tanesiyiz. Çünkü uzun bir süredir İstanbul ve Gebze ofislerimizden 25’ten fazla ülkedeki müşterilerimize kesintisiz bir şekilde uzaktan hizmet veriyoruz. Analiz çalışmaları, geliştirmeler ve eğitimler gibi tüm hizmetleri sorunsuz bir şekilde müşterilerimize sunabiliyoruz.

Müşterilerimizde pandemiyle beraber farklı ihtiyaçlar ortaya çıktı; örneğin pek çok firmada süreçleri uzaktan ve dijital bir şekilde yürütme ihtiyacı doğdu ve bu süreçlerde karar ve imza aşamalarının e-imza, mobil imza gibi çözümlerle entegre edilmesi gerekti. 32bit markalı çözümlerimize gerekli eklemeleri yaparak bu ihtiyaçların giderilmesini sağladık.

Yapay zeka ile büyük veri & analitik konuları bütün kurumların gündeminde, bu konuların kurumunuz ve sektörünüz için önemini nasıl görüyorsunuz?

Bu alanda aksiyonlarınız, yatırım planlarınız neler? Bulunduğumuz sektörde sunulan çözümlerin ortasında veya etrafında yapay zeka bulunması artık bir standart haline geldi. Bu değişime ve gelişime ayak uyduramayan firmaların ise rekabette geri kalacağını düşünüyoruz. 32bit olarak Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi üzerine yatırımlarımız artarak devam ediyor. Şirketimiz bünyesinde Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi konularına dedike bir Ar-Ge ekibimiz bulunuyor. NLP (Doğal Dil İşleme), Görüntü İşleme, Öğrenebilir ve Öngörebilir sistemler geliştirme üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

Bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası Bilgisayar Mühendisliği Konferansı’nda Ar-Ge ekibimiz TEYDEB onaylı projemiz olan Öğrenen ve Öngören Varlık Yönetimi projemizi sundu. Bu projemiz 250 proje arasında ilk 30’a girerek bilimsel makale olarak yayınlanma hakkı kazandı. 32bit olarak önümüzdeki yıllarda ülkemizde ve dünyada ses getirecek yapay zeka ve makine öğrenmesi projelerine imza atmayı hedefliyoruz

Kitabın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://lnkd.in/dGZkgESc?